Koszyk
Darmowa wysyłka od 99 PLN
Pierwsze zamówienie? Użyj kodu "HEMPNATION2023"
person holding green canabis

Czy konopie to narkotyk? Jaka jest różnica między konopiami a marihuaną?

Czas rozwiać wszystkie wątpliwości! Już nigdy nie popełnisz tego częstego błędu…

Konopie siewne, konopie indyjskie i marihuana

Jakie skojarzenie z konopiami ma większość ludzi na świecie? Dokładnie tak. Słyszą konopie – myślą marihuana! Nic bardziej błędnego. Czas rozwiać wszelkie wątpliwości i nie popełniać więcej takich błędów.

Konopie to rodzaj roślin należących do rodziny konopiowatych, wśród których wyróżnia się różne gatunki. Do najważniejszych gatunków z rodziny konopiowatych należą konopie siewne, konopie indyjskie i konopie dzikie ruderalis.

Przy czym, najogólniej mówiąc, pierwsze nie wykazują działania psychoaktywnego, drugie właśnie z tego słyną. A marihuana to nie nazwa gatunku rośliny tylko susz pozyskiwany z kwiatostanów konopi indyjskich o właściwościach psychoaktywnych.

Konopie siewne (Cannabis Sativa L. Sativa) zwane włóknistymi lub inaczej przemysłowymi uprawia się dziś w wielu krajach na świecie ze względu na różnorodność zastosowań. Ten gatunek konopi nie wykazuje działań psychoaktywnych zawiera bowiem niewielkie ilości psychoaktywnego THC. Konopie siewne można legalnie uprawiać w Polsce, jednak dopiero po otrzymaniu stosownego zezwolenia. Ich uprawa dopuszczana jest na podstawie przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o przeciwdziałaniu narkomanii.

Zastosowanie konopi siewnych to temat rzeka, dlatego na potrzeby tego artykułu wymienimy tylko kilka najważniejszych możliwości.

Z łodyg konopi siewnych pozyskuje się paździerz i włókno – a z nich w dalszej kolejności tkaniny i materiały budowlane.

Ekstrakty z konopi siewnych wykorzystuje się w produktach kosmetycznych, a nasiona konopi siewnych używa się do produkcji żywności. Szczególną popularnością cieszą się oleje z nasion konopi – źródło najlepiej przyswajalnych przez ssaki 21 aminokwasów oraz kwasów omega 3 i 6 w doskonałej proporcji.

Z konopi siewnych pozyskuje się także prozdrowotne oleje konopne, zwane olejami CBD, które ze względu na szerokie zastosowania terapeutyczne stają się coraz bardziej popularne. Konopie siewne są także wykorzystywane w sektorze weterynaryjnym. 

Konopie indyjskie (Cannabis Sativa L. Indica) stanowią gatunek konopi o podwyższonej zawartości THC (tetrahydrokannabidiol). Poziom THC można regulować w warunkach indoor odpowiednim nawodnieniem oraz oświetleniem, a także terminem zbioru. W uprawie outdoorowej ciężko jest utrzymać stały poziom THC. Uprawa konopi indyjskich w Polsce jest nielegalna –  gdyż zawartość psychoaktywnego THC może wahać się pomiędzy 10% a 27% – zależnie od odmiany rośliny, a dopuszczalne normy nie pozwalają przekroczyć 0,2% THCJak rozróżnić konopi siewne od indyjskich? Różnica między nimi jest widoczna gołym okiem. Konopie siewne mają wąskie i dłuższe liście wachlarzowato ułożone. Są wysokimi i tyczkowatymi roślinami o lekkich, długich i cienkich pąkach. Konopie indyjskie mają natomiast dużo szersze liście wachlarzowe, są roślinami krzewiastymi i krępymi o zwartych i jędrnych pąkach.

Marihuana natomiast to susz pozyskiwany z kwiatostanów konopi indyjskich, do którego produkcji wykorzystuje się najczęściej suszone i czasem sfermentowane żeńskie kwiatostany (niejednokrotnie z niewielką domieszką liści). Marihuana zawiera substancje psychoaktywne i jest stosowana głównie w celach rekreacyjnych i leczniczych. Przeprowadzone dotąd badania nie dają pewnych rezultatów co do kwestii szkodliwości oraz skutków długotrwałego przyjmowania marihuany. Pośród propagatorów i użytkowników popularna jest opinia o jej niskiej, względem innych środków, szkodliwości.

Badania przeprowadzone przez Światową Organizację Zdrowia potwierdzają tę tezę, pod względem zdrowotnym uznając spożycie konopi za mniej szkodliwe niż konsumpcję legalnych używek: tytoniu oraz alkoholu.

Teraz już na pewno nie pomylisz ani konopi z marihuaną, ani konopi siewnych z konopiami indyjskimi!

ŹRÓDŁO: https://erakonopi.pl/

[]